Bozkurt’tan Güler’e… CHP Budur!.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu daha iki hafta önce çözüm süreciyle ilgili olarak, “Hükümete kredi açıyoruz” demişti. Gerçi bu açıklama, hepten her şeyin dışında kalmamak için biraz da zorunluluktan yapılmıştı ve içeriğinde elini taşın altına koymak yoktu. Dahası, bu sözlerin altında “Hükümet nasılsa bu süreçte hatalar yapar, biz de bundan azami derecede siyasi rant elde ederiz” havası sezmemek de imkansızdı.

Ancak bu sözlerin üzerinden birkaç gün geçti ki, haline bakmadan kendini hükümete kredi verme makamında gören CHP, kendi kredilik oldu! Çünkü CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler “Türk ulusu ile Kürt milliyeti eşit olmaz. Bundan sonra biz saldırıya geçiyoruz” gibisinden her haliyle ırkçılık dolu öyle sözler söyledi ki, söylediklerinden sadece Kürtler değil Türkler de rahatsız oldu. Ve bir kere daha görüldü ki, CHP CHP’dir.

Zaman zaman yeni makyaj ve değişik yüzlerle arz-ı endam etmeye çalışsalar da, genetik kodlarını bir yere kadar bastırabiliyorlar. Siz bakmayın siyaseten demokrasi, insan hakları, özgürlükler vb. şeyleri zaman zaman savunmak zorunda kalmalarına…

Hiç kuşkunuz olmasın; Ellerine tam bir fırsat geçtiğinde tüm söylediklerini unutup Birgül Ayman Güler gibi özlerine döneceklerdir. İşin ilginç yanı; bazı CHP kalemşorları “Böyle Mahmut Esat Bozkurt, Recep Peker kafalı tipler nasıl CHP’de siyaset yapabiliyor” diye güya şaşkınlıklarını ortaya koyuyorlar. İyi de, o saydığınız kişiler de CHP’de siyaset yapmışlardı zaten! Recep Peker Başbakanlık yapmıştı, Mahmut Esat Bozkurt ise Adalet Bakanlığı yapmış, 1943’te ölene kadar her dönem CHP İzmir Milletvekili olarak seçilip Meclis’e girmişti. İşin trajik yanı, birkaç yıl önce İstanbul Barosu, o zamanki HSYK’nın Başkanına “Mahmut Esat Bozkurt Hukuk Ödülü” vermişti!

Peki Baro’nun, hiç dünyada başka isim kalmamış gibi adına Hukuk Ödülü düzenlediği Mahmut Esat Bozkurt nasıl biriydi? Size mezkur şahsın sözlerinden sadece birkaçını maddeler halinde yazayım da hep beraber görelim:

1-Türk bu ülkenin yegâne efendisi, yegâne sahibidir. Saf Türk soyundan olmayanların bu memlekette tek hakları vardır: Hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı! Bütün cihan bunu böyle bilsin!

2-Türk milleti bir piramide benzer. Tabanı halk, tepesi yine halktan gelen baştır ki, bizde buna şef denir. Şef otoritesini yine halktan alır. Demokrasi de bundan başka bir şey değildir.

3-Türk devleti işlerini Türklerden başkasına vermeyelim. Türk devleti işlerinin başına öz Türklerden başkası geçmemelidir.

4-Türk’ün en kötüsü, Türk olmayanın en iyisinden iyidir.

İşte Mahmut Esat Bozkurt budur... İşte Baro böyle birinin adına Hukuk Ödülleri düzenlemiştir. İşte Birgül Ayman Güler, o sözleri söylüyorsa, bu bir tesadüf ya da rast gele bir söylem değil, CHP’nin böyle bir zihinsel arka planla malul olmasındandır. Nitekim o milletvekilinin söz konusu düşüncelerini Cumhuriyet gazetesi de makale olarak yayınlamış zaten.

Sözün özü; CHP budur.

Tek Parti döneminin CHP İzmir Milletvekili Mahmut Esat Bozkurt’la, günümüzün CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, aynı siyasal zincirin halkalarıdır. Bozkurt “Türk soyundan olmayanların bu memlekette tek hakları vardır: Hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı!” demişti.  Güler ise “Türk ulusu ile Kürt milliyeti eşit olmaz” diyor.  Aynı şey. Dolayısıyla ortada şaşılacak bir durum yoktur. Asıl şaşılacak olan Birgül Ayman Güler’in sözleri değil, o sözleri güya CHP’ye yakıştıramayanların trajikomik halleridir.