Kardeşlik Paylaşmaktır

Van ve çevresinde yaşanan deprem faciası, millet olarak hepimizi derinden yaraladı.

Depremler ve nedenleri üzerine elbette günlerce konuşulabilirdi,

Ancak olmuş bir depremin meydana getirdiği acıların ve dertlerin olduğu yerde ilk yapılması gereken çare olmaktı, yaraları sarmaya çalışmaktı.

 

Biz de AK Parti İstanbul İl Başkanlığı olarak, depremi işittiğimizin ilk saniyesinde hemen harekete geçtik.

 

İl yönetimi olarak belediye başkanlarımız ve İlçe Başkanlarımızla derhal bir koordinasyon toplantısı yapıp organize olarak Vanlı kardeşlerimiz için acilen yapmamız gerekenleri süratle kararlaştırdık ve yapmaya koyulduk.

 

Yapmamız gerekenleri 3 başlıkta topladık:

 

Birincisi, acil kurtarma ekiplerinin süratle bölgeye ulaştırılmasını sağlamak…

İkincisi bölgede acil ihtiyaç duyulan maddeleri derhal tırlara yükleyip göndermek…

Üçüncüsü, felakete maruz kalmış kardeşlerimizin yaralarının tamamen sarılabilmesi için anlık girişimler yanında, zamana yayılmış ve kalıcı tedbirleri de almak.

 

Nitekim, depremin hemen sonrasında Büyükşehir Belediyemizin kurtarma ekipleri enkazda çalışmaya başlamıştı. Aynı şekilde depremzedelerimizin acilen ihtiyaç duyduğu maddeler süratle tırlara yüklenip yola çıkarıldı.

 

Bunlarda, çadır, battaniye, kışlık giyecek eşyaları, gıda paketi, su, çocuk bezi, kadınlar için hijyen malzemeleri elektrikli ısıtma cihazları gibi depremzedelerimizin en öncelikli ihtiyaçları vardı. Dahası, bu ihtiyaç maddelerini gönderme işi, ihtiyaçlar bütünüyle ortadan kalkana kadar devam ettirilecek.

 

Bu yardımların hem seri, hem de etkili şekilde dağıtılması için birçok İl Başkan Yardımcımız, İl Yönetim Kurulu Üyemiz, ilçe başkanımız, belediye başkanımız da süratle bölgeye gittiler.

 

Amacımız sadece depremzede kardeşlerimize geçici yardımlarda bulunmak değil, aynı zamanda onlarla bir gönül köprüsü kurmak, onlara yalnız olmadıklarını hissettirmek, ve moral-motivasyonlarını üst seviyeye çıkarmaktı.

 

Bunu sağlamak için bir şey daha yaptık:

 

İstanbul’daki belediyelerimizi deprem bölgesindeki ilçe ve köylerimizle kardeşlik akdiyle birbirine bağladık.

Van’da, Erciş’te, köylerde hayat normalleşinceye kadar, depremin yaraları tamamen sarılıncaya kadar, bizim belediye başkanlarımız kendilerine tespit ettikleri kardeş köyün bütün sorunlarıyla ilgilenecekler.

 

Ben bu vesile ile bir kere daha Van ve yöresindeki depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerken, kardeşlerinin yaralarını sarmak için hayırda yarışan tüm teşkilat mensubu kardeşlerime ve belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum.

 

Bu depremden elbette çıkarmamız gerekli dersleri çıkaracağız.

 

Depremleri engellemek insanoğlunun elinde değil ama depremleri mümkün olan en az hasarla atlatabilmek için yapmamız gerekenleri sayın Başbakanımız bir kere daha en güzel şekilde söyledi. Bu konuda bu ülkenin yurttaşları olarak fert fert bilincimizi ve önlemlerimizi en üst noktaya çıkarmamız şart.

 

Deprem sonrası milletimizin gösterdiği büyük kardeşlik ve dayanışma ruhu ise, her türlü takdirin üzerindedir.

 

Bir kere daha görüldü ki, bizler sadece kardeşlerden oluşan bir aileyiz.

 

Bizim medeniyet köklerimiz, birilerinin provokasyon ve kirli planlarıyla asla zedelenmeyecek kadar derin ve kapsamlı.

 

Farklılıklarımız sadece güzelliğimizdir ve biz birlikte Türkiyeyiz.

 

Birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi koruduğumuz sürece, bu ülkenin yüksek menfaatlerini, bu milletin mutluluk ve huzurunu her türlü günlük siyasi çıkar hesaplarının üstünde görmeyi başarabildiğimiz sürece, saramayacağımız hiç bir yara, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir zorluk, çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur ve olmayacaktır.

 

Ve biz AK Parti insanımızı ayrıştıran, kamplaştıran her türlü eylem ve söylemi her zaman sonuna kadar reddediyor ve diyoruz ki;

 

Kardeşlik paylaşmaktır.

 

Özgürlükleri de, ekmeği de, kederi de, sevinci de paylaşmak bizim için asla vazgeçilemeyecek bir siyaset ilkesidir.

 

Bu ilke, milletimizi millet yapan özün de ta kendisidir zaten.