Kongrelere Dair

Bildiğiniz gibi ilçe kongrelerimizi yapmaya başladık. Kongreler bizim için, hem heyecan ve coşkuyu, hem de büyük bir sorumluluk ve şuuru derinden yaşadığımız günlerdir.

 

Özellikle de, yaşanılan büyük değişimlerle Türkiye’nin, bölgemizin ve dünyanın adeta yeniden harmanlandığı bir süreçte yapılan kongrelerin önemi ve değeri son derece büyüktür.

 

Bu kongreler, İstanbul’umuzu 2014 yerel seçimlerinde omuzlayacak AK kadroların belirlenme kongresidir. 2014’de elde edeceğimiz sonucun, doğrudan 2015 Genel Seçiminde etkili olacağı ise tartışılmaz bir gerçektir.

 

Unutmayalım ki, milletimizin yerel ölçekte yaşadığı hoşnutluk veya hoşnutsuzluk, genel ölçekteki kanaatinin oluşmasında son derece belirgin bir rol oynamaktadır.

Buna bir de İstanbul’un Türkiye üzerindeki belirleyiciliğini etkilersek, ilçe kongrelerimizin nasıl bir kritik öneme sahip olduğu kendiliğinden ortaya çıkar.

Bizim yaptıklarımıza bakıp da övünecek zamanımız yok.

 

Çünkü biliyoruz ki; daha yapacak çok işimiz, daha söyleyecek çok sözümüz var.

Elbette ekonomide, demokratikleşmede ve dış politikada çok pırıltılı işler yaptık. Ancak Türkiye’nin bulunduğu yer, henüz hak ettiği yer değildir; bunun da bilincindeyiz.

 

İlk kez sivil bir anayasa yapma sürecine girmiş Türkiye’nin, dünyanın en gelişmiş birkaç ülkesinden biri olmaması için hiçbir neden yok ve biz bunu başaracağız inşallah. İşsizliği bu ülkenin gündeminden çıkaracağız. Terör belasını tamamen bitireceğiz. Ekonomide lig değiştirip dünyanın en gelişmiş birkaç ülkesinden biri olacağız. Yerel yönetimlerde AK Parti tecrübesini yaşamamış yörelerimize de AK Parti markasını götüreceğiz. Daha barışçı, daha adil, daha eşitlikçi bir dünya için, insan odaklı, ahlak ve erdeme dayanan daha çok sözümüz olacak bizim.

 

Kısacası, daha yolun başındayız.

 

İnsanımız için, bölgemiz için, insanlık için daha söyleyecek çok sözümüz, daha başarılacak çok meselemiz var. Bu zamana kadar bizi başarılı kılan ruh neyse, bundan sonra da ancak o ruha dayanarak başarılı olabiliriz. O da ahlaka, erdeme, tevazuya, milletle sıcak bir gönül bağı kurmaya dayanan bizim doğuş ruhumuzdur.

Bu ruh, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bize en büyük emanetidir.

 

Nasıl ki siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurları ise, teşkilatlar da bir siyasi partinin en önemli organlarıdır. Çünkü teşkilatlar bir siyasi partideki siyaset felsefesinin ve üslubunun, kuvveden fiile geçtiği, ete kemiğe büründüğü, daha başka bir ifadeyle söylersek, düşüncelerin milletle meczedildiği yapılardır.

Bir partinin siyasal yaşamda büyük başarılar elde etmesi birçok faktörle izah edilebilir ama aslan payı her zaman sağlıklı, sağlam ve huzurlu bir teşkilat yapısının varlığına aittir.

İşte kongreler, bu anlamda parti teşkilatlarının yeniden organize edildiği, siyasi düşüncelerin vücut bulduğu kurumsal çatıların yeniden tahkim ve takviye edildiği çok önemli dönemlerdir.

 

Yönetim kadrolarının bir kısmı değişse de değişmese de, aynı ekiple yola devam edilse de edilmese de, kongreler, her zaman yenilenmenin, tazelenmenin, yeniden enerji ve heyecan depolamanın, asla eskimeyecek ilke ve değerler etrafında yeni bir ruh ve yeni bir coşkuyla bir kere daha kenetlenmenin günleridir.

 

Siyasetçiler genellikle kongreleri bir bayrak yarışına benzetirler. Ama yarışlarda galipler ve mağluplar vardır. Oysa bir davası, bir sevdası olanların partisi olan AK Parti’de ise kongrelerin kazananı olur ama kaybedeni olmaz!

 

Bu tür kongre süreçlerinde ellerini ovuşturarak partimiz içinde ayrılık gayrılık oluşmasını bekleyen bir kısım çevreler olabilir. Onların bu heveslerini her zaman kursaklarında bırakmak, partimize karşı bir vicdan borcumuzdur.

Yeni dönemde seçilen-seçilmeyen, yönetime gelen-gelmeyen bütün AK Partililer birlik içinde, dirlik içinde yolumuza devam edeceğiz inşallah. Ellerimizin üstüne ellerimizi, yüreklerimizin içine yüreklerimizi ve milletimizin bağrına samimiyetimizi koyarak yolumuza sabırla ve herkesi kucaklayarak devam edeceğiz.

 

Kongreler sonucu göreve gelecek eski-yeni tüm kardeşlerimi şimdiden tebrik ediyorum.

 

Kongrelerimizin ilçelerimize, İstanbul’umuza ve Türkiye’mize hayırlar getirmesini diliyorum.