Kuşatıcı Olan Bir Tek Ak Parti

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ne demişti; “Türk ulusu ile Kürt milliyeti eşit olmaz. Bundan sonra biz saldırıya geçiyoruz.”

Sadece ırkçılığı, ayrımcılığı ve ötekileştiriciliği öne çıkaran bu anlayışa güya karşı çıkan BDP’li Sırrı Sakık, kendisi öyle sözler söyledi ki, onlar da koyu bir ırkçılığın bir başka ifadesiydi.

Örneğin Sakık şu cümleleri bile söyleyebildi: “Sonradan bu ülkeyi kendisine vatan edenler, Kafkaslardan, Boşnaklardan gelenler, siz bu ülkenin sahipleri değilsiniz. Haddinizi bileceksiniz. Oradan gelip, hele dağdan gelip bağcıyı kovma hakkına sahip değilsiniz.”

Bu ırkçılık dolu sözlere gelen tepkiler karşısında “Üzgünüm, aslında yanlış anlaşıldım” diye kendini savunmaya çalıştı ama söyledikleri de ortadaydı.

MHP’nin bu ülkedeki etnik ve kültürel çokluğu nasıl değerlendirdiği ise malum. Zaten MHP kendini “Türkçü” bir parti olarak tanımlıyor.

Kısacası; Mecliste grubu bulunan 4 parti var. Bunlardan 3’ünün ahvali bu.

Şimdi şöyle derin bir nefes alalım; Sonra da, bir bu partilerin, bir de AK Parti’nin ülkemizdeki etnik ve kültürel farklılıklarımıza hangi bakış açısı ve hangi ruhla baktığını düşünelim. Çok net ve açık bir şekilde göreceğiz ki; Bu ülkede ayrımcılık yerine birleştiriciliği esas alan Meclisteki tek partidir AK Parti.

AK Parti’nin söyleminde dışlayıcılık değil kuşatıcılık vardır. Uzaklaştırma değil yakınlaştırma vardır. Bölmek ve birleştirmek değil, buluşturmak ve birleştirmek vardır.

Düşman kamplar oluşturmaya çalışmak değil, kardeşlik ve barış vardır. İşte bu nedenle AK Parti, siyasetin başat bir aktörü olarak bu ülkenin 7 bölgesinde ve 81 vilayetinde olan tek partidir. Çünkü AK Parti daha kurulurken kendisinin 3 kırmızı çizgisi olduğunu açıkça söyleyen ve bunu hemen hemen her önemli toplantıda da tekrar eden Türkiye’nin yegâne partisidir:

-Etnik milliyetçiliğe hayır diyoruz.

-Bölgesel milliyetçiliğe hayır diyoruz.

-Dinsel milliyetçiliğe hayır diyoruz.

Bu nedenle de CHP, MHP ve BDP sözcüleri, sık sık insanlarımız üzen, rencide eden, geren ve dışlayan söylemlerde bulunurken… Biz AK Parti olarak; “Milli Birlik ve Kardeşlik” Projesi diyoruz.

Birileri ülkeyi çatışmacı, ayrışmacı ve kamplaştırıcı zeminlere çekmeye çalışırken…

Biz, “Türk de biziz, Kürt de biziz. Boşnak da biziz, Çerkez de biziz. Laz da biziz, Arap da biziz. Alevi de biziz, Sünni de biziz. Doğu da biziz, Batı da biziz. Necip Fazıl da biziz, Nazım Hikmet de biziz. Ahmed-i Hani de biziz, Cemil Meriç de biziz. Neşet Ertaş da biziz, Aşık Mahsuni de biziz” diyoruz.

Kısacası; Birgül Ayman Gülerler, Sırrı Sakıklar ne derse desin; AK Parti “Biz Birlikte Türkiyeyiz” diyor. Farkımız bu!..